GapGun – nowe podejście do kontroli jakości połączeń

GapGun jest laserowym systemem do pomiarów 2D, produkowanym i rozwijanym przez firmę Third Dimension z Wielkiej Brytanii, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest firma Metrica. Urządzenie umożliwia wykonywanie szybkich bezstykowych pomiarów cech geometrycznych, wykorzystując metodę triangulacyjną do określania odległości.

Najważniejszą częścią systemu jest „pistolet” służący do zbierania wymiarów. Całe urządzenie pokryto wytrzymałą gumą mającą chronić je w trakcie upadku – przeznaczone jest w końcu do pracy bezpośrednio na linii produkcyjnej. W górnej części znajduje się dotykowy kolorowy ekran, którego obsługa przypomina dzisiejsze smartfony. GapGun pracuje pod kontrolą systemu Windows CE.

Zdolności pomiarowe urządzenia zależą od wymiennych głowic laserowych. Dostępne są 4 głowice różniące się zakresem oraz rozdzielczością – od najmniejszej głowicy o zakresie 7 mm i rozdzielczości 0,01 mm, po głowicę 80 mm o rozdzielczości 0,12 mm. Dodatkowo każda z głowic występuje w 2 odmianach, oznaczonych M i U, które przeznaczone są odpowiednio do powierzchni o wysokim połysku oraz matowych. Wymiana głowicy jest prosta i zajmuje kilkadziesiąt sekund.

GapGun jest całkowicie mobilny – czas pracy na baterii wynosi do 8 godzin. Może pracować zarówno offline, zapisując dane pomiarowe w pamięci wewnętrznej, jak i w połączeniu z komputerem PC. Połączenie odbywa się poprzez WiFi lub kabel LAN. Operator może wykonywać pomiary korzystając z wbudowanych narzędzi (np. szczelina, promień, kąt) lub realizować rozbudowany plan kontrolny stworzony w oprogramowaniu SPC 3D.

Sam pomiar odbywa się poprzez wybranie pożądanej cechy i wciśnięcie spustu. Urządzenie przechodzi w tryb pomiaru emitując wiązkę lasera i przy użyciu zielonego światła naprowadzając użytkownika na właściwą odległość.

Obecnie na całym świecie pracuje niemal 1000 urządzeń z rodziny GapGun, zapewniając wysoką jakość produktów w takich koncernach jak AIRBUS, ASTON MARTIN, BMW, BOMBARDIER, ROLLS-ROYCE, VOLVO czy VW.

 

Dodaj komentarz