Niepewność pomiaru. Część 1: podstawy, pytania i odpowiedzi
Nadszedł na blogu sądny dzień. Zabieramy się bowiem za chyba najstraszniejszy w obiegowej opinii temat jakim jest niepewność pomiarów. W mojej ocenie temat ten odbierany jest jako straszydło w większości przedsiębiorstw, w zasadzie poza laboratoriami pracującymi według wytycznych ISO/IEC 17025,…
Przenośny chropowatościomierz ACCRETECH HANDYSURF+. Prezentacja modelu i moje wrażenia.
W ramach odskoczni od technicznych i systemowych tematów dziś zajmiemy się tym, co tygrysy lubią najbardziej, czyli testowaniem nowej zabawki. Nie wiedzieć czemu od zawsze mam tak, że staram się w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego stosować rozwiązania spoza…
Jak określić właściwe wymagania odnośnie przyrządów pomiarowych?
Jednym z najcześciej spotykanych przeze mnie problemów (i jednym z poważniejszych zarazem!) jakie identyfikuję w systemach zarządzania wyposażeniem pomiarowym jest brak właściwie ustalonych wymagań wobec stosowanych w firmach urządzeń pomiarowych. Sprawa wydaje się i jest fundamentalna, jednak w praktyce najczęściej…
Gorzka prawda o wdrożeniach i audytach ISO 9001 w kontekście zarządzania pomiarami i wyposażeniem pomiarowym
Czołem! Dawno już na blogu nie narzekałem, czas nadrobić zaległości. Pamiętajcie jednak, że dla wielu nie ma skuteczniejszej motywacji niż kubeł zimnej wody i takowy dziś postanowiłem dla Was przygotować. Tekst jest kolejnym z serii dyktowanych przez obserwację stanu faktycznego,…
Procedura pomiarowa – jak opracować dobrą procedurę pomiaru lub wzorcowania przyrządu pomiarowego?
Witajcie, Jakiś czas temu pisałem na temat tego, z czego powinna składać się porządnie napisana instrukcja wzorcowania/ sprawdzenia. Wpis ten dotyczył jednak samej struktury i zawartości samego dokumentu. Aby uzupełnić zagadnienie, dziś wskażę na czym taka instrukcja powinna bazować, a…
Wpływ nacisku pomiarowego w pomiarach suwmiarką. Zasada Abbego. Czy suwmiarka z kontrolą nacisku to użyteczne narzędzie czy typowy gadżet?
W dzisiejszym mocno praktycznym wpisie postaramy się odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, mianowicie czy suwmiarki z kontrolą nacisku pomiarowego to pomocne narzędzie czy zwykły gadżet? Aby zrobić to jak najbardziej rzetelnie i dysponować konkretnymi liczbami, postanowiłem wykonać eksperyment z…
Pomiary kątów i prostopadłości narzędziami warsztatowymi – cz. 2 kątowniki stalowe dwuramienne
Witam wszystkich czytelników i zapraszam do lektury drugiej części artykułu poświęconego warsztatowym pomiarom kątów i prostopadłości, w której zajmiemy się usystematyzowaniem wiedzy na temat kątowników. Kątowniki to narzędzia powszechnie wykorzystywane w produkcji do zapewnienia prostopadłości elementów, ustawiania maszyn czy sprawdzania…
Legalizacja przymiarów wstęgowych, składanych i sztywnych
Dziś zajmę się kolejnym tematem zainspirowanym przez życie, a konkretnie przez rozmowę z klientem. Przyznam szczerze, że sam przegapiłem temat ważnych z naszego punktu widzenia zmian w naszym ustawodawstwie, dlatego spieszę z wyjaśnieniem i aktualizacją w zakresie tytułowej kwestii, jaką…
Pomiary kątów narzędziami ręcznymi. Część 1 – kątomierze
Dzisiejszy wpis powstał w zasadzie na Waszą prośbę – dostawałem sporo wiadomości z pytaniami kiedy na blogu omówimy pomiary kątów i odchyłek prostopadłości, bo temat ten wydaje się traktowany nieco po macoszemu. Spieszę więc z publikacją wpisu poświęconego właśnie pomiarom…
Orzekanie o zgodności z wymaganiami, czyli dlaczego nie można orzec o zgodności moich narzędzi pomiarowych? ISO 14253-1 i ILAC-G8 wyjaśnione. Część 1
Witam Was gorąco po przymusowej przerwie. Zimową aurę za oknem postaram się rozgrzać naprawdę gorącym tematem, wyjaśnimy sobie bowiem na czym polega orzekanie o zgodności z wymaganiami (specyfikacją) zgodnie z wytycznymi aktualnego wydania normy ISO 14253-1:2017* oraz dokumentu ILAC-G8:09/2019. Ponieważ…