Przymiar czy liniał? Jak odróżnić i prawidłowo określać popularne wzorce
Obserwacja zapytań dotyczących wzorcowania bądź zakupu narzędzi pomiarowych skłoniła mnie do usystematyzowania pewnej istotnej kwestii w niniejszym wpisie. Bardzo często mianowicie spotykam się z niewłaściwym stosowaniem nazw „przymiar” oraz „liniał”, a często wręcz z używaniem tych terminów zamiennie… Rozwiejmy zatem wątpliwości. …
Podawanie spójności pomiarowej na świadectwach wzorcowania po zmianach
Po tegorocznych aktualizacjach wzorów dokumentów – zwłaszcza świadectw wzorcowania – przez Polskie Centrum Akredytacji, dają się zauważyć pewne niezrozumienie i rozbieżności w interpretacji podstawowego dokumentu potwierdzającego zdolności pomiarowe urządzenia. Spotkałem się już z kilkoma przykładami umieszczania błędnych informacji (w praktyce należy to jednak nazwać inaczej…)…
Aktualizacja: Zmiany w ISO 9001:2015 dotyczące pomiarów i wyposażenia pomiarowego
Zgodnie z obietnicą wracam na krótko do tematu ISO 9001:2015 i zmian dotyczących monitorowania i pomiarów. Poprzedni post (czytaj tutaj) oparty na anglojęzycznej wersji normy pozostawiłem otwartym, zabezpieczając się przed ewentualnymi fantazyjnymi tłumaczeniami, które mogły znaleźć się w polskiej wersji. Nic…
Organizujemy system zarządzania narzędziami pomiarowymi w firmie produkcyjnej w 6 krokach
Wstęp Ostatnie lata rozwoju przemysłu upłynęły pod znakiem szerokiego rozpowszechnienia systemu zarządzania jakością opartego na wytycznych normy ISO 9001. Posiadanie przez organizację certyfikatu potwierdzającego zarządzanie w tym obszarze stało się standardem, a nierzadko też wymogiem stawianym przez klienta. Spojrzenie na organizację jako…
Zmiany w ISO 9001:2015 dotyczące pomiarów i wyposażenia pomiarowego
Dziś króciutko o zmianach, jakie w odniesieniu do naszej pracy wprowadza nowa wersja normy ISO 9001:2015. Jako, że rozpoczął się trzyletni okres przejściowy pozwalający organizacjom na stopniowe przejście na wymagania nowego standardu (systemy oparte na ISO 9001:2008 utracą ważność z…