Dokładność przyrządu pomiarowego – czym jest i jak ją wyrazić?
Witam czytelników, Dziś zajmiemy się tematem określania i wyrażania „dokładności” przyrządu pomiarowego. Termin podaję w cudzysłowie celowo, gdyż właściwe podejście, jakie zalecam przyjmować, to posługiwanie się określeniem „niedokładność”, co bardziej odpowiada pojęciu błędu przyrządu pomiarowego. Jak wiemy nie istnieje przyrząd…
Samodzielne wzorcowanie przyrządów pomiarowych – czy i kiedy warto?
W każdym przedsiębiorstwie zarządzającym wyposażeniem pomiarowym zgodnie z normami, a więc i wysyłającym narzędzia do wzorcowania na zewnątrz prędzej czy później na tapetę trafia temat pod tytułem: a czy nie możemy robić tego sami? Co na to normy? Najpowszechniejszy standard przemysłowy,…
Wprowadzanie nowych narzędzi pomiarowych do użytkowania
Dziś chciałbym krótko poruszyć kwestię wprowadzania nowych narzędzi pomiarowych do użytkowania. Wielokrotnie zdarzało mi się spotkać z jakże mylną i niebezpieczną praktyką kupowania nowych narzędzi „zamiast wzorcowania”, czy też dopuszczania nowych narzędzi do pomiarów jakościowych bazując na dołączonym przez producenta…
Dobra praktyka pomiarowa – 6 zasad prawidłowych pomiarów
Dobra praktyka pomiarowa Dobra praktyka pomiarowa to zbiór zasad określających cechy, którymi charakteryzować powinien się każdy pomiar. W swoich znakomitych przewodnikach NPL (National Physical Laboratory) przedstawia 6 zasad dobrej praktyki pomiarowej. Myślę, że każdy uczestnik procesu pomiarowego powinien przestrzegać ich…
Instrukcja wzorcowania – jak samodzielnie napisać dobrą instrukcję wzorcowania/ sprawdzenia przyrządu pomiarowego?
Dzień dobry, Dziś bierzemy na warsztat instrukcję wzorcowania – podstawowy dokument pozwalający na przeprowadzanie samodzielnych wzorcowań czy sprawdzeń przyrządów pomiarowych. W dobie coraz powszechniejszego przenoszenia procesu walidacji narzędzi do wewnątrz przedsiębiorstwa prawidłowa organizacja strony systemowej przedsięwzięcia staje się zagadnieniem istotnym, zwłaszcza…