Metrologia-blog.pl

Przyrządy pomiarowe, zarządzanie jakością i wyposażeniem, dobra praktyka pomiarowa, szkolenia

Rok: 2020

Wprowadzanie nowych narzędzi pomiarowych do użytkowania. Czy akceptować certyfikaty producenta?

Doświadczenie pokazuje, że sprawy dla jednych z pozoru oczywiste, bardzo często prowadzą do powstania i kultywowania błędnych praktyk. Tak niestety jest chociażby z błahą na pierwszy rzut oka kwestią, jaką jest wprowadzanie nowych narzędzi pomiarowych do użytkowania. Dwa często powielane…

Opublikowane w admin

Poprawka temperaturowa. Wpływ temperatury na pomiary długości. Część 1.

O wpływie temperatury na wyniki pomiarów długości każdy szanujący się pomiarowiec wie. Wszyscy wiedzą też, że mierzyć powinno się w 20 stopniach Celsiusza. Ale skąd dokładnie to wynika? Czy temat daje się zamknąć w stwierdzeniu, że wraz ze wzrostem temperatury…

Pomiary otworów. Przegląd narzędzi pomiarowych do średnic wewnętrznych.

Pomiary otworów to powszechne, jednak nie zawsze łatwe do zrealizowania zadanie pomiarowe. Po pierwsze bardzo często otwory tolerowane są dość ciasno, co zawęża grono możliwych do zastosowania narzędzi pomiarowych. Po drugie interesująca nas średnica nie zawsze będzie tą łatwo dostępną…

Opublikowane w admin

Norma DIN 862 wycofana. Gdzie teraz znajdują się dopuszczalne błędy suwmiarek?

Przez lata norma DIN 862 była przemysłowym standardem określającym wymagania odnośnie przyrządów suwmiarkowych elektronicznych, noniuszowych i czujnikowych. Postępująca standaryzacja dotknęła niedawno ten jeden z bardziej rozpoznawalnych w metrologicznym świecie dokumentów. Zgodnie z zapowiedziami została ona wycofana, a my w oczekiwaniu…

Opublikowane w admin

Wzorcowanie w siedzibie klienta – kiedy można, kiedy trzeba, a kiedy się nie da?

Wzorcowanie narzędzi w siedzibie firmy, bez konieczności wysyłania i oczekiwania z utęsknieniem na ich powrót jest bez wątpienia dla wielu przedsiębiorstw kuszącą propozycją. Na podstawie naszych obserwacji widać, że wzorcowanie w siedzibie klienta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy jednak…

Opublikowane w admin

Wzorcowanie niestandardowych przyrządów pomiarowych

Dziś przyjrzymy się urządzeniom pomiarowym, które z grubsza określić można mianem niestandardowych. Z moich obserwacji wynika, że w wielu przedsiębiorstwach występuje problem z zakwalifikowaniem takich przyrządów, określeniem właściwego harmonogramu kalibracji oraz samą realizacją sprawdzenia czy wzorcowania. Niestandardowe przyrządy pomiarowe? Dla…

Opublikowane w admin

Jak dokładne są termometry bezkontaktowe (pirometry) w pomiarach temperatury ciała?

Obserwując próby zahamowania pandemii wirusa na świecie bardzo często trafiamy na informacje i obrazy ukazujące pracowników służby zdrowia czy służb porządkowych dokonujących pomiarów temperatury obywateli w celu wskazania osób potencjalnie zakażonych. Czy taki pomiar jest użyteczny z metrologicznego punktu widzenia?…

Opublikowane w admin

Jakie narzędzia podlegają wzorcowaniu? Przyrządy pomiarowe, wzorce, sprawdziany, urządzenia pomocnicze – jak to ogarnąć?

Jednym z częściej pojawiających się zagadnień, które jak obserwuję sprawia problemy klientom chcącym prawidłowo nadzorować narzędzia pomiarowe jest kwestia selekcji tych, które rzeczywiście powinny być przez nasz system nadzorowane. W dzisiejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie narzędzia podlegają wzorcowaniu….

Opublikowane w admin

Dopuszczalne błędy suwmiarek. Ważna zmiana w normach: ISO 13385-1:2020-03 zastąpi DIN 862:2015-3 jako źródło wymagań

Kolejna ważna zmiana w normach technicznych związanych z narzędziami pomiarowymi – DIN 862, która przez lata określała dopuszczalne błędy suwmiarek zostanie zastąpiona przez nowe wydanie ISO 13385-1. Zmiana wyjdzie na dobre wszystkim użytkownikom narzędzi pomiarowych głównie dlatego, że do tej…

Opublikowane w admin