Metrologia-blog.pl

Przyrządy pomiarowe, zarządzanie jakością i wyposażeniem, dobra praktyka pomiarowa, szkolenia

dopuszczalne błędy suwmiarek ISO 13385 zamiast DIN 862
Metrologia tradycyjna Narzędzia pomiarowe Normy Systemy zarządzania Wzorcowanie przyrządów pomiarowych

Dopuszczalne błędy suwmiarek. Ważna zmiana w normach: ISO 13385-1:2020-03 zastąpi DIN 862:2015-3 jako źródło wymagań

Kolejna ważna zmiana w normach technicznych związanych z narzędziami pomiarowymi – DIN 862, która przez lata określała dopuszczalne błędy suwmiarek zostanie zastąpiona przez nowe wydanie ISO 13385-1. Zmiana wyjdzie na dobre wszystkim użytkownikom narzędzi pomiarowych głównie dlatego, że do tej pory aby dysponować kompletem informacji na temat urządzeń suwmiarkowych musieliśmy operować dwoma dokumentami:

  • ISO 13385 Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) — Sprzęt pomiarowy do wymiarów — Część 1: Charakterystyki konstrukcyjne i metrologiczne suwmiarek
  • DIN 862:2015-03 – Geometrical product specifications (GPS) – Calipers – Maximum permissible errors

Pierwszy z nich stanowił źródło informacji i wymagań odnośnie konstrukcji suwmiarek, natomiast dopuszczalne błędy wskazań zawarte były w drugim z dokumentów. Osobiście cieszę się z faktu, że odpada nam bezsensowne płacenie za utrzymywanie aktualnych wersji dwóch dokumentów, oraz naturalnie z powstania jednego tylko źródła niezbędnych wymagań.

O kolejnych zmianach będę informował na bieżąco, a gdy tylko dokument w polskiej wersji trafi w moje ręce oczywiście opiszę go dokładniej. Wymagania obu standardów można porównać tutaj.

W najbliższym czasie spodziewamy się aktualizacji kolejnych dokumentów, między innymi DIN 863. Bardzo podoba mi się trend ujednolicania treści oraz użytych oznaczeń i definicji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ