Ważna zmiana w normach: ISO 13385-1:2020-03 zastąpi DIN 862:2015-3 jako źródło wymagań dotyczących przyrządów suwmiarkowych

Kolejna ważna zmiana w normach technicznych związanych z metrologią – DIN 862 zostanie zastąpiona przez nowe wydanie ISO 13385. Zmiana wyjdzie na dobre wszystkim użytkownikom narzędzi pomiarowych głównie dlatego, że do tej pory aby dysponować kompletem informacji na temat urządzeń suwmiarkowych musieliśmy operować dwoma dokumentami:

  • ISO 13385 Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) — Sprzęt pomiarowy do wymiarów — Część 1: Charakterystyki konstrukcyjne i metrologiczne suwmiarek
  • DIN 862:2015-03 – Geometrical product specifications (GPS) – Callipers – Maximum permissible errors

Pierwszy z nich stanowił źródło informacji i wymagań odnośnie konstrukcji suwmiarek, natomiast dopuszczalne błędy wskazań zawarte były w drugim z dokumentów. Osobiście cieszę się z faktu, że odpada nam bezsensowne płacenie za utrzymywanie aktualnych wersji dwóch dokumentów, oraz naturalnie z powstania jednego tylko źródła niezbędnych wymagań.

W najbliższym czasie spodziewamy się aktualizacji kolejnych dokumentów, między innymi DIN 863. Bardzo podoba mi się trend ujednolicania treści oraz użytych oznaczeń i definicji.

O kolejnych zmianach będę informował na bieżąco, a gdy tylko dokument w polskiej wersji trafi w moje ręce oczywiście opiszę go dokładniej.

Dodaj komentarz