Metrologia-blog.pl

Przyrządy pomiarowe, zarządzanie jakością i wyposażeniem, dobra praktyka pomiarowa, szkolenia

Metrologia tradycyjna Narzędzia pomiarowe Ogólne Wzorcowanie przyrządów pomiarowych

Jak samodzielnie wykonać wzorcowanie suwmiarki?

Witam,

Przedstawiam pierwszy z cyklu filmów poświęconych metrologii, pomiarom i narzędziom pomiarowym:

Film pokazuje jak samodzielnie wykonać sprawdzenie suwmiarki elektronicznej – oczywiście w ten sam sposób sprawdzić możemy suwmiarkę z odczytem noniuszowym. Zaznaczam, iż nie przedstawia on procesu wzorcowania ze wszystkimi szczegółami – ma jedynie charakter poglądowy. Zwłaszcza część poświęcona kontroli charakterystyk geometrycznych może na wewnętrzne potrzeby zostać pominięta. W materiale starałem się jednak pokazać typową procedurę sprawdzenia opartą na powszechnie stosowanych normach i przewodnikach, którą każdy może wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie. Sprawdzenie takie nie powinno zastępować wzorcowania w instytucji zewnętrznej, a jedynie być wewnętrznym sposobem na potwierdzenie przydatności narzędzia pomiarowego.

Podczas sprawdzenia możemy wykorzystać różne uznane metody i przyrządy, co również starałem się pokazać w materiale wideo. Szczególnie polecanym przeze mnie rozwiązaniem ułatwiającym wykonywanie wewnętrznych sprawdzeń są gotowe zestawy do suwmiarek, zawierające 3 płytki i 2 pierścienie wzorcowe, jak na przykład produkt serii 659 marki ASIMETO:

zestaw do sprawdzania suwmiarek

Za zakupem takiego zestawu przemawiają przede wszystkim wygoda użytkowania oraz bardzo atrakcyjna cena – katalogowo 149 EURO.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ