Wyposażenie do wzorcowania przyrządów pomiarowych długości i kąta

Witam,

Dziś chciałbym dokonać przeglądu dostępnego wyposażenia wykorzystywanego podczas wzorcowania przyrządów pomiarowych długości i kąta. Skupimy się na gotowych rozwiązaniach w postaci zestawów i przyrządów pomocniczych ułatwiających przeprowadzanie wewnętrznej kontroli popularnych narzędzi pomiarowych, takich jak przyrządy suwmiarkowe i mikrometryczne, kątomierze, średnicówki itp.

1. Zestawy do sprawdzania suwmiarek

Bardzo popularnym i przystępnym rozwiązaniem, które umożliwia przeprowadzanie wzorcowania suwmiarek są gotowe zestawy składające się z płytek i pierścieni wzorcowych. Na rynku znajdziemy produkty przystosowane do suwmiarek o różnych zakresach, w klasach dokładności 0 i 1 (dotyczy płytek, klasy wg normy ISO 3650). Typowy komplet składa się z następujących elementów:

1 x płytka wzorcowa 30,0 mm

1 x płytka wzorcowa 41,3 mm

1 x płytka wzorcowa 131,4 mm

1 x pierścień wzorcowy fi 4,0 mm

1 x pierścień wzorcowy fi 25,0 mm

Rozmiary płytek i pierścieni zostały dobrane według zaleceń normy DIN 862 i naturalnie są różne dla różnych zakresów suwmiarek (znajdziemy zestawy pozwalające sprawdzać suwmiarki do 500 mm). Całość dostarczana jest w wygodnej, lepiej lub gorzej wykonanej (w zależności od producenta) drewnianej skrzyneczce. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda – wszystkie niezbędne elementy mamy dostępne pod ręką. Dodatkowo, dzięki specjalnym wymiarom płytek odpada nam składanie pożądanych wymiarów z płytek dostępnych w standardowych kompletach. Jeżeli chodzi o ceny – te są dość przystępne. Prezentowany poniżej zestaw marki ASIMETO to wydatek ok. 150 EURO.

Zestaw do sprawdzania suwmiarek do 150 mm marki ASIMETO

Zestaw do sprawdzania suwmiarek do 150 mm, ASIMETO

2. Zestawy do wzorcowania mikrometrów

Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o wyposażenie do wzorcowania mikrometrów zewnętrznych. W zasadzie każdy producent oferuje zestawy składające się bądź to z samych płytek o odpowiednich wymiarach, bądź też z płytek wzorcowych oraz płaskiej płytki interferencyjnej, służącej do wyznaczania odchyłki od płaskości powierzchni pomiarowych mikrometru. Zawartość kompletu może być następująca:

– 5 sztuk płytek wzorcowych: 5,1 / 10,3 / 15,0 / 20,2 / 25 mm (klasyczna konfiguracja do wyznaczenia błędu wskazań mikrometru 0-25 mm)

– płytki jak wyżej plus płaska płytka interferencyjna fi 30 mm

– odmiany powyższych opcji, różniące się ilością płytek czy też ich długością w zależności od zakresu mikrometru.

Dostępne są zestawy umożliwiające kontrolę mikrometrów do 100 mm, przykład na zdjęciu poniżej:

zestaw do sprawdzania mikrometrów

Zestaw do sprawdzania mikrometrów zewnętrznych do 100 mm, GIMEX

Ceny zestawów w zależności od konfiguracji wahają się od 100 do 250 EURO, co również wydaje się być atrakcyjną propozycją, zważywszy na walory użytkowe i wygodę użytkowania. Oczywiście te same płytki możemy wykorzystać przy sprawdzaniu dokładności mikrometrów wewnętrznych, dzięki zastosowaniu uchwytu do płytek oraz odpowiednich wkładek.

Rozwiązaniem ułatwiającym wykorzystanie zakupionego zestawu dedykowanego do wzorcowania mikrometrów może być statyw na płytki wzorcowe. Jest to kolumna z tworzywa, zamontowana na granitowej podstawce, posiadająca otwory przystosowane do umieszczenia w nich płytek o odpowiednich nominałach (dopasowane do zawartości zestawów). Sam korzystam z tego rozwiązania na co dzień, i tym samym potwierdzam jego przydatność. Cena samego statywu to ok 280 EURO, można również zakupić zestaw wyposażony w płytki.

statyw do płytek wzorcowych

Statyw na płytki wzorcowe do wzorcowania mikrometrów, GIMEX…

wzorcowanie mikrometru elektronicznego

… i jego wykorzystanie

Jeżeli podczas wzorcowania mikrometru sprawdzamy również nacisk pomiarowy wrzeciona, znacznym ułatwieniem okaże się specjalny siłomierz puszkowy, jak na zdjęciu poniżej.

sprawdzanie nacisku mikrometru

Siłomierz puszkowy przeznaczony do kontroli nacisku pomiarowego mikrometru

Zestaw składa się z siłomierza oraz adapterów, umożliwiających badanie mikrometrów o zakresie do 100 mm. Rozwiązanie jest bardzo wygodne – na pewno wygodniejsze niż kontrola nacisku z wykorzystaniem szalki i odważników… Przyznać należy, iż z racji zastosowanej skali, jest to raczej przyrząd pozwalający na stwierdzenie, czy nacisk mieści się w zakresie 5-10N, niż na jego precyzyjne wyznaczenie. Cena prezentowanego zestawu to około 35 EURO.

3. Uniwersalny blok kalibracyjny

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na kontrolę różnych przyrządów do pomiaru długości, jest uniwersalny blok kalibracyjny Quick Check. Dzięki pomysłowemu projektowi i odpowiedniej dokładności wykonania (odchyłki w granicach +/- 3 µm), dostajemy do dyspozycji wszechstronny element, którym dokonamy szybkiej kontroli suwmiarki (zarówno pomiary zewnętrzne jak i wewnętrzne), głębokościomierza, mikrometru, a nawet czujnika długości czy kątomierza. Blok wykonany jest ze stali narzędziowej HRC 57.

uniwersalny blok kalibracyjny

Uniwersalny blok do kalibracji przyrządów pomiarowych

Przykłady zastosowania przedstawiam poniżej (zdjęcia katalogowe producenta):

wzorcowanie mikrometru

Blok umożliwia wzorcowanie mikrometrów zewnętrznych…

wzorcowanie głębokościomierza

… przyrządów suwmiarkowych, np. głębokościomierzy…

wzorcowanie czujnika zegarowego

… a nawet czujników zegarowych.

Uważam, że jako narzędzie do szybkiej, codziennej kontroli poprawności wskazań przyrządów pomiarowych jest to ciekawa alternatywa dla wymienionych wyżej zestawów. Dodatkowo każdy blok dostarczany jest z certyfikatem kalibracji z akredytowanego laboratorium wzorcującego. Cena bolku to około 4 tys. PLN.

4. Płytki kątowe do sprawdzania kątomierzy

Popularne kątomierze uniwersalne najszybciej i najwygodniej sprawdzimy wykorzystując gotowe zestawy stalowych płytek kątowych. Na rynku spotykamy 2 główne rodzaje zestawów:

– zestaw składający się z 12 płytek o wymiarach: 1/4°, 1/2°, 1°, 2°, 3°, 4°, 5°, 10°,15°, 20°, 25°, 30°, prod. GIMEX, cena około 70 EURO

płytki kątowe

Zestaw 12 płytek kątowych do wzorcowania kątomierzy, GIMEX

– zestaw zawierający 7 płytek o wymiarach: 15°10’, 30°20’, 45°30’
50°, 60°40’, 75°50’, 90°, prod. ASIMETO, cena około 230 EURO.

płytki do wzorcowania kątomierzy

Zestaw do wzorcowania kątomierzy, ASIMETO

Oba zestawy sprawdzą się jako wzorce do kontroli błędu wskazań kątomierza, aczkolwiek muszę przyznać, iż zestaw zawierający płytki o większych wymiarach kątowych, pozwala na wykonanie sprawdzenia nieco szybciej i wygodniej (ponownie z uwagi na wyeliminowanie konieczności budowania stosów).

 Gdzie kupić?

Wszystkie prezentowane tutaj wzorce i przyrządy dostępne są w ofercie firmy Metrica. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.metrica.com.pl.

cdn…

Dodaj komentarz